wybor klimatyzacji

Klimatyzacja w domu – przegląd rozwiązań

Kiedy panują upały, każdy z nas marzy o tym, by choć przez chwilę odpocząć w chłodnym pomieszczeniu. O ile w miejscach pracy zazwyczaj jest sprawnie działający system klimatyzacji i wentylacji, o tyle w domach i mieszkaniach wciąż nie jest to standard, pomimo tego, że koszt montażu klimatyzacji jest znacznie niższy niż jeszcze kilka lat temu. Jaka klimatyzacja będzie odpowiednia do użytku domowego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację?

Przed wyborem klimatyzatora warto wykonać analizę cieplną pomieszczenia. Pozwoli nam to określić moc urządzenia, która powinna być odpowiednio dobrana do pomieszczenia. Jeśli będzie ona zbyt duża, to przepłacimy i nie wykorzystamy w pełni możliwości systemu, natomiast kiedy wybierzemy klimatyzator o zbyt małej mocy, nie będziemy w stanie wystarczająco schłodzić pomieszczenia. Pojawia się pytanie, w jaki sposób określić moc, której potrzebujemy? Znając cechy pomieszczenia, takie jak powierzchnia czy nasłonecznienie, można skorzystać z orientacyjnej metody wskaźnikowej, poradzić się fachowców. Metoda wskaźnikowa nie jest wystarczająco precyzyjna, dlatego określenie mocy klimatyzatora najlepiej powierzyć firmie wyspecjalizowanej w montażu klimatyzacji, której pracownicy za pomocą oprogramowania komputerowego dokonają precyzyjnych obliczeń.

Podział klimatyzatorów

Kiedy już znamy potrzebną moc, możemy przejść do wyboru urządzenia. Klimatyzatory dzielą się zasadniczo na dwa typy:

  • klimatyzatory monoblokowe – cały system klimatyzacji umieszczony jest w jednej obudowie, co sprawia, że urządzenie zajmuje dużo miejsca. Sprzęt tego rodzaju jest głośny i dość niewygodny w użytkowaniu. Ma jednak zaletę w postaci niższej ceny.
  • klimatyzatory typu split – nowsza generacja klimatyzatorów, szczególnie polecana do użytku domowego. Składają się z jednostki zewnętrznej, w której ciepło odprowadzane jest poza budynek oraz z jednostki wewnętrznej, rozprowadzającej chłodne powietrze w pomieszczeniu.

W grupie klimatyzatorów typu split wyróżniamy:

  • klimatyzatory ścienne;
  • klimatyzatory sufitowe;
  • klimatyzatory podsufitowe;
  • klimatyzatory kanałowe.

W obecnych czasach klimatyzacja w domu nie musi być luksusem, lecz standardowym elementem wyposażenia.

About the author: InTherm

f8bb68eecf3449a5970a25251b45b864?s=70&d=mm&r=g

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.