domowa wentylacja

Jak powinna być wykonana dobra wentylacja?

Pleśń, para wodna na szybach, podwyższona wilgotność powierza – to dowody złej wentylacji pomieszczenia. Dostęp świeżego powietrza ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Coraz więcej osób przekonuje się o zaletach efektywnej cyrkulacji powietrza w zaciszu własnego domu, a montaż wentylacji staje się powoli standardem. Wyjaśniamy dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną i jak powinna być wykonana, aby właściwie spełniała swoje zadanie.

Rodzaje wentylacji. Zalety wymuszonej cyrkulacji powietrza

Mówiąc o cyrkulacji powietrza zwykle wyróżnia się cztery rodzaje wentylacji. Pierwsza z nich to wentylacja naturalna, czyli przeciąg. Druga (grawitacyjna) bazuje na różnicy ciśnień między pomieszczeniami. Trzeci rodzaj wentylacji opiera się na sterowanej (wymuszonej) wymianie powietrza i jest nazywany wentylacją mechaniczną. Ostatnia – hybrydowa – łączy cechy wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.

Dzisiaj skupimy się na wentylacji mechanicznej. Można ją nazwać cyrkulacją na żądanie, gdyż pozwala sterować ruchami powietrza zgodnie z potrzebami domowników. Ta metoda cyrkulacji powietrza sprawdza się o każdej porze roku, bez względu na pogodę i temperaturę. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, zimą nie skutkuje dużymi stratami ciepła. Wilgoć jest szybko usuwana, co zapobiega parowaniu szyb i eliminuje problem pleśni.

Elementy dobrze wykonanej wentylacji

Projekt systemu wentylacji należy zlecić specjaliście. Od jego wiedzy oraz doświadczenia zależy czy cyrkulacja będzie należycie spełniała swoje zadanie.

Jak działa wentylacja mechaniczna? Świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczenia przez nawiewniki, a następnie przewodem wentylacyjnym trafia do centrali wyposażonej w filtr, nagrzewnicę i wentylator nawiewny. Następnie powietrze jest transportowane do poszczególnych części domu. Za jego odprowadzenie na zewnątrz odpowiada część wywiewna systemu: kanały oraz kratki.

Wybierając centralę wentylacyjną należy uwzględnić potrzeby domowników, koszty utrzymania systemu, a także możliwości techniczne budynku. Znaczenie ma również poziom hałasu generowany przez urządzenie. Wybór centrali z wymiennikiem ciepła pozwala odzyskać ciepło z wywiewanego powietrza, co prowadzi do sporych oszczędności finansowych. Kanały wentylacyjne muszą być szczelne, zaś przewody powinny mieć odpowiednio dużą średnicę, która zapewni prawidłowe działanie systemu.

About the author: InTherm

f8bb68eecf3449a5970a25251b45b864?s=70&d=mm&r=g

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.