wyborze wentylacji

Czym kierować się przy wyborze wentylacji?

Sprawna wentylacja to jeden z najważniejszych elementów budynku. Aby działała niezawodnie, już na etapie wyboru systemu wentylacji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jakich? Zapraszamy do artykułu.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Wymiana powietrza w pomieszczeniu jest niezwykle ważna. Celem instalacji wentylacyjnej, bez względu na to czy jest to wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna, jest usunięcie zużytego powietrza zawierającego wilgoć, dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia i zastąpienie go świeżym powietrzem z zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna potrzebuje do działania kominów z pionowymi kanałami wentylacyjnymi wyprowadzonymi ponad dach oraz nawiewników, które doprowadzają powietrze z zewnątrz. Dużą wadą wentylacji grawitacyjnej jest to, że wraz z usuwanym powietrzem, tracimy również ciepło, dlatego warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, także w budynkach mieszkalnych. W systemach wentylacji mechanicznej powietrze dostaje się do pomieszczenia i wydostaje specjalnymi kanałami, a jego ruch jest wymuszany poprzez wentylatory. Cyrkulacja powietrza w tego rodzaju wentylacji jest w pełni kontrolowana. W przypadku budynków mieszkalnych dominuje wentylacja grawitacyjna, jednak w przypadku obiektów przemysłowych, jak np. hale produkcyjne czy magazyny, niezbędne jest wykorzystanie systemów mechanicznych.

Dobór centrali wentylacyjnej

Kiedy decydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej, powinniśmy dobrać odpowiednią centralę wentylacyjną, która powinna być dostosowana do możliwości technicznych budynku. Warto zwrócić uwagę na centrale z odzyskiem ciepła, które odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczenia, a następnie przekazują je do powietrza nawiewanego z zewnątrz.

Zaplanowanie rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych

Odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych pozwoli uzyskać odpowiedni przepływ powietrza oraz hałas, jaki będzie generować system wentylacji. Kanały, przez które będzie przepływać powietrze, muszą pokrywać się ze specyfikacją budynku, dlatego zaprojektowanie ich przebiegu najlepiej powierzyć fachowcom. Specjaliści z firmy In-Therm zaprojektują cały system rozmieszczenia kanałów, a następnie dobiorą właściwe elementy instalacji.

About the author: InTherm

f8bb68eecf3449a5970a25251b45b864?s=70&d=mm&r=g

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.