Różnice między klimatyzacją split a multi-split

Klimatyzacja, która dawniej uważana była za luksusowe wyposażenie biur, hoteli i galerii handlowych, staje się coraz popularniejsza w budynkach mieszkalnych. Klimatyzatory zamontowane w domach to komfort nie tylko w upalne dni.

Czytaj dalej

Klimatyzacja w biurze a przepisy BHP

Praca zawodowa to obok domu i życia osobistego najważniejsza aktywność w życiu człowieka. Aby w miejscu pracy czuć się dobrze, a co za tym idzie wykonywać obowiązki z zaangażowaniem, należy w odpowiedni sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Czytaj dalej

Jak dbać o czystość domowej klimatyzacji?

Klimatyzacja to urządzenie, dzięki któremu możemy mieć dostęp do świeżego powietrza w danym pomieszczeniu. Jednym z jej elementów, które niewątpliwie wymagają czyszczenia, są oczywiście znajdujące się w jej wnętrzu filtry. Są one odpowiedzialne za zatrzymywanie wszelkich drobinek kurzu, pyłków drobnoustrojów oraz innych zewnętrznych zanieczyszczeń, dzięki czemu do pomieszczeń trafia wyłącznie czyste powietrze. Jeżeli chodzi o czyszczenie filtrów klimatyzacyjnych, to zwykle możemy to robić przy pomocy odkurzacza lub zwykłą wodą. Jako że proces ten należy wykonywać regularnie, to większość obecnie dostępnych na rynku klimatyzatorów posiada specjalne sygnalizatory informujące nas o zanieczyszczeniach filtra lub konieczności jego wymiany, gdy jest on jednorazowy.

Czytaj dalej

Czy systemy klimatyzacji przydają się zimą?

Klimatyzacja w domu to urządzenie używane głównie latem. Latem zapewniają przyjemny chłód, a jak klimatyzatory wykorzystać zimą? Nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być wykorzystywane przez cały rok. Latem chłodzą, a zimą ogrzewają pomieszczenia, zapewniając przyjemne ciepło. Dziś postaramy się przybliżyć wam istotę działania całorocznych systemów klimatyzacyjnych. Zobaczycie, w jaki sposób klimatyzacja w domu może być wykorzystywana zimą.

Czytaj dalej

Zasadnicze różnice między klimatyzacją a wentylacją

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wentylacja i klimatyzacja pełnią bardzo podobną funkcję, ponieważ w obu przypadkach chodzi o wymuszenie ruchu powietrza. Pomyłka w rozróżnieniu obu instalacji może również wynikać z tego, że wiele firm wyspecjalizowanych w montażu klimatyzacji oferuje również usługi związane z wentylacją i odwrotnie. Nawet jeśli w obu przypadkach chodzi o poprawę warunków klimatycznych wewnątrz budynków, systemy te skupiają się na innych parametrach i mają inne zadania. W poniższym tekście przedstawimy główne różnice między instalacją wentylacyjną i klimatyzacyjną.

Czytaj dalej

Montaż klimatyzacji krok po kroku

Klimatyzacja to sposób na letnie upały, ale również na chłodne, jesienno-zimowe wieczory. Pomaga przede wszystkim przetrwać dni, kiedy temperatura jest wyjątkowo wysoka. W ciepłych krajach to podstawa wyposażenia każdego domu. W obecnych czasach, kiedy dużo mówi się o globalnym ociepleniu, montaż klimatyzacji ma jeszcze większy sens.

Czytaj dalej

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory są montowane w domach prywatnych, biurach, restauracjach i hotelach. Ich zadaniem jest zmiana temperatury powietrza. Urządzenia służą do ochładzania go, ale mogą także podnosić temperaturę wnętrza. Jakie wyróżniamy rodzaje klimatyzatorów? Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w poniższym tekście.

Czytaj dalej

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja to nazwa systemu wentylacji mechanicznej stosowanego w domach jednorodzinnych. Jego kluczowym elementem jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna umożliwiająca odzyskanie części zgromadzonego ciepła. Wyjaśniamy jak działa system i dlaczego warto zainstalować we własnym domu urządzenie do rekuperacji.

Czytaj dalej

Czym kierować się przy wyborze wentylacji?

Sprawna wentylacja to jeden z najważniejszych elementów budynku. Aby działała niezawodnie, już na etapie wyboru systemu wentylacji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jakich? Zapraszamy do artykułu.

Czytaj dalej

Klimatyzacja w domu – przegląd rozwiązań

Kiedy panują upały, każdy z nas marzy o tym, by choć przez chwilę odpocząć w chłodnym pomieszczeniu. O ile w miejscach pracy zazwyczaj jest sprawnie działający system klimatyzacji i wentylacji, o tyle w domach i mieszkaniach wciąż nie jest to standard, pomimo tego, że koszt montażu klimatyzacji jest znacznie niższy niż jeszcze kilka lat temu. Jaka klimatyzacja będzie odpowiednia do użytku domowego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj dalej