klimtyzacja

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory są montowane w domach prywatnych, biurach, restauracjach i hotelach. Ich zadaniem jest zmiana temperatury powietrza. Urządzenia służą do ochładzania go, ale mogą także podnosić temperaturę wnętrza. Jakie wyróżniamy rodzaje klimatyzatorów? Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w poniższym tekście.

Budowa klimatyzatorów

Każde urządzenie służące do klimatyzacji składa się z dwóch kluczowych elementów. Pierwszy to parownik, którego zadaniem jest ochładzanie powietrza. Natomiast drugi z nich – skraplacz – odpowiada za odprowadzenie ciepła na zewnątrz. Biorąc pod uwagę konstrukcję, klimatyzatory dzielimy na urządzenia typu kompakt oraz dwuczęściowej (Split). Klimatyzatory kompaktowe w jednym urządzeniu mieszczą oba opisane wcześniej elementy. Urządzenia dwuczęściowe są podzielone na część wewnętrzną oraz zewnętrzną. Ciekawym typem są klimatyzatory określane jako multi-split. Urządzenia te łączą jeden skraplacz z kilkoma parownikami.

Główne rodzaje urządzeń do klimatyzacji

Kategoria klimatyzatorów kompaktowych obejmuje urządzenia mobilne (ich główną zaletą jest możliwość przenoszenia) oraz okienno-ścienne. Również w tym przypadku obsługa nie jest skomplikowana, a ceny są przystępne. W grupie klimatyzatorów dwuczęściowych warto zwrócić uwagę na ścienne, sufitowe, przypodłogowe i kanałowe. Klimatyzatory ścienne cieszą się popularnością z uwagi na dużą wydajność i niską cenę. Mają uniwersalne zastosowanie i są łatwe w obsłudze. Z kolei urządzenia sufitowe są odpowiednie do wysokich pomieszczeń, gdyż nie chłodzą powietrza tuż przy suficie w takim samym stopniu, co reszty wnętrza. Przypodłogowe klimatyzatory można zamontować w dowolnej części pomieszczenia, niekoniecznie przy samej podłodze. Mają d tego stopnia nowoczesny kształt, iż bywają mylone z grzejnikami. Ten rodzaj urządzenia sprawdzi się, nawet gdy inne modele nie będą mogły zostać zamontowane. Z kolei klimatyzatory kanałowe zapewniają dostęp chłodnego powietrza do kilku pomieszczeń jednocześnie.

About the author: InTherm

f8bb68eecf3449a5970a25251b45b864?s=70&d=mm&r=g

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.