zalety rekuperacji

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja to nazwa systemu wentylacji mechanicznej stosowanego w domach jednorodzinnych. Jego kluczowym elementem jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna umożliwiająca odzyskanie części zgromadzonego ciepła. Wyjaśniamy jak działa system i dlaczego warto zainstalować we własnym domu urządzenie do rekuperacji. Jak wybrać rekuperator, aby system sprawnie działał?

Zanim odpowiemy na to pytane, przybliżmy samą rekuperację. Proces polega na wentylacji pomieszczeń: dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz i odprowadzaniu zanieczyszczonego, zawierającego wysokie stężenie dwutlenku węgla. Sercem rekuperacji jest centrala z wymiennikiem, w której ciepło ze „zużytego” powietrza jest zatrzymywane, a następnie ogrzewa się nim świeże powietrze nawiewane z zewnątrz.

Właściwe działanie systemu jest uzależnione od sprawności rekuperatora, a więc możliwości odzysku ciepła z powietrza. Parametr ten jest wyrażany w procentach: im jest wyższy, tym mniejsze są koszty eksploatacji systemu. Przy wyborze rekuperatora należy koniecznie uwzględnić także poziom emitowanego przez niego hałasu. Ciche urządzenie o mniejszej sprawności w perspektywie czasu może sprawdzić się lepiej niż rekuperator, który co prawda odzyskuje więcej ciepła, ale emituje znacznie większy hałas. Montaż systemu najlepiej powierzyć firmie specjalizującej się w rekuperacji. Fachowiec, w oparciu o swoje doświadczenie, doradzi najlepsze rozwiązanie.

Zalety rekuperacji. Nie tylko oszczędność energii

Rekuperacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu, ale korzyści związane z jej posiadaniem nie ograniczają się do aspektu finansowego. System zapewnia dostęp świeżego, przefiltrowanego powietrza, pozbawionego pyłków i zanieczyszczeń, takich jak spaliny czy dym z kominów. Wilgoć i nieprzyjemne zapachy są szybko usuwane, a cyrkulacja jest w pełni kontrolowana przez domowników. Nie trzeba już otwierać okien (i narażać się np. na hałas z zewnątrz lub intruzów w postaci owadów latających), aby cieszyć się komfortowymi warunkami do oddychania.

About the author: InTherm

f8bb68eecf3449a5970a25251b45b864?s=70&d=mm&r=g

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.