sterowanie klimatyzacją

Jak prawidłowo ustawić klimatyzację?

W celu zapewnienia optymalnej temperatury powietrza w wielu domach i mieszkaniach, a także w większości przedsiębiorstw montuje się klimatyzację. Dzięki niej można uzyskać w pomieszczeniach przyjemny chłód w lecie, a także ogrzać je zimą. Należy jednak pamiętać, że klimatyzator musi być prawidłowo użytkowany. W przeciwnym razie może dojść do jego awarii, a także do zwiększenia kosztów związanych z jego eksploatacją. W jaki sposób prawidłowo ustawić klimatyzację?

Temperatura zależna od temperatury na zewnątrz 

Najważniejszą kwestią dla każdego użytkownika klimatyzacji jest ustawienie temperatury, która pozwoli na pracę lub odpoczynek w komfortowych warunkach. Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, ustawiając klimatyzację, jest ta dotycząca różnych temperatur pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz. Optymalną różnicą pomiędzy warunkami termicznymi jest 5-7 stopni Celsjusza, natomiast komfort cieplny człowieka wynosi około 24 stopnie Celsjusza. Właśnie dlatego błędne jest ustawianie skrajnie niskich temperatur. Takie praktyki mogą doprowadzić do przeziębienia.

Jaki nawiew urządzenia jest optymalny? 

Nie tylko temperatura wpływa na komfort osób korzystających z klimatyzacji. Ważna jest również regulacja kierunku nadmuchu i prędkości przepływu. Odpowiednia regulacja klimatyzatora zagwarantuje brak gwałtownych podmuchów powietrza czy przeciągów. Prędkość nadmuchu powinna być niższa niż 0,2 m/s. Istotne jest również, aby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na miejsca użytkowe w pomieszczeniu, ponieważ osoby, które w nim przebywają, będą odczuwać dyskomfort i nieprzyjemny powiew zimna.

Oprócz tego urządzenie powinno być ustawione w taki sposób, aby strumień wydostającego się powietrza rozchodził się po całym wnętrzu pomieszczenia równomiernie, ponieważ dzięki temu warunki pracy czy odpoczynku będą komfortowe. Istotną kwestią jest również przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, by działanie klimatyzatora mogło przynieść pożądany efekt. Mowa tutaj o zamknięciu okien i drzwi. Osoby przebywające w pomieszczeniu odczują wówczas większy komfort związany z działaniem klimatyzacji, a dodatkowo urządzenie nie będzie generowało większych kosztów eksploatacji.

About the author: InTherm

f8bb68eecf3449a5970a25251b45b864?s=70&d=mm&r=g

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.